Kriminālatbildība par „aplokšņu algu” maksāšanu

7.aprīlī spēkā stājušies grozījumi Krimināllikumā, kas paredz kriminālatbildību darba devējam, kurš izmaksā darba samaksu, kas nav uzrādīta grāmatvedības uzskaitē, jeb kriminālatbildību par tā saukto”aplokšņu algu” maksāšanu lielos apmēros.

Par šāda veida pārkāpumu kriminālatbildība paredzēta, ja darba devējs izmaksā grāmatvedības uzskaitē neuzrādītu darba samaksu ievērojamos apmēros, t.i. tādā apmērā, kas pārsniedz desmit minimālās mēneša algas, kas sastāda vairāk nekā 3 700 EUR.

Krimināllikums par šādu pārkāpumu paredz sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu. Tāpat, kā alternatīvs sods var tikt piemērots piespiedu darbs vai naudas sods, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem.

Par grāmatvedības uzskaitē neuzrādītas darba samaksas izmaksāšanu tādā apmērā, kas ir mazāks par minētajiem 3 700 EUR, ir paredzēta administratīvā atbildība. Tāpat nemainīga paliek Krimināllikumā paredzētā atbildība par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas.